Ež. Juodieji Lakajai – Liūlinės km.

Ež. Juodieji Lakajai – Liūlinės km.

34 km. 2 dienos su pertrauka/nakvyne

Lakaja – viena gražiausių Rytų Aukštaitijos upių.

Šį maršrutą dažniausiai renkasi tie, kas jau plaukė Žeimena ir Kiauna. Gamtos grožiu ir plaukimo įdomumu Lakaja joms tikrai nenusileidžia. Tai vandeningiausias Žeimenos intakas, visą savo kelią vingiuojantis per Labanoro girią. Lakajos teritorija paskelbta kraštovaizdžio draustiniu. Jame ypač turtinga gamta, klesti augalijos ir gyvūnijos įvairovė. Čia skaidrus vanduo, pakrančių pievos, pušynai, smėlėti skardžiai, reti kaimeliai, jaukios sustojimo vietos. Pagrindinis šio maršruto trūkumas, kad Lakajos maršruto pradžia ir pabaiga toli nuo pagrindinių kelių, todėl reikia skirti laiko kelionėms žvyrkeliais.

Baidarių žygį Lakajos upe pradėsite nuo stovyklavietės, šalia Juodųjų Lakajų ežero, netoliese esančio Lakajos kaimo. Įsėdus į baidares, jas nukreipkite palei dešinįjį Juodųjų Lakajų ežero krantą. Nuplaukus apie 150 m. pasukite link Lakajos upės žiočių, apaugusių vešliu nendrynu. Toliau teks įveikti neilgą kliūčių ruožą, kurį sudaro medžių išvartos. Lakajos upė iš pradžių atrodys visai negili, dugne vietomis matysis tamsumos, siekiančios iki 4 m. gylį. Jeigu sugalvosite čia maudytis – būkite atsargūs, nes iš miško prasiveržiantys šaltiniai kartais suformuoja upėje stiprius šaltos srovės sūkurius.

Praplaukus Joniškio – Labanoro vieškelio tiltą upė taps labiau vingiuota, keliausite pro Palakajo ir Fedariškių kaimus. Fedariškių kaimą įkūrė sentikiai, tad pastebėsite, kad architektūra primins senųjų rusiškų pasakų pirkias. Galiausiai pasieksite nedidelį Aldikio ežerą. Jo pakrantėse yra pastebėtas į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytas jūrinis erelis – stambiausias plėšriųjų paukščių būrio atstovas Lietuvoje.

Praplaukę apie 0,8 km išilgai Aldikio, surasite 1 km ilgio protaką, jungiančią Aldikio ir Lakajos ežerus. Protakos pradžioje dešinėje pusėje paliksite Paaldikio kaimą. Toliau protaka praplauksite nedidelį Žukaučiznos kaimą ir jo tiltą. Kiek paplaukę pateksite į Lakajo ežerą. Nors iš pradžių atrodantis platus, ežeras per vidurį susiaurėja. Kranto linija pradeda vingiuoti, formuodama nedidelius pusiasalius. Iki Lakajos ežero susiaurėjimo plauksite apie ~1 km. Nuo susiaurėjimo, plaukite išilgai ežero, kol pamatysite du (kairį ir dešinį) ežero susiaurėjimus. Jums reikia plaukti kairiuoju, kadangi tai yra Lakajos upės ištakos.
Per susiaurėjančią protaką patekus į Lakajos upę, Jums iki finišo liks ~17 km. Nuo čia leiskite Lakaja baidares pasroviui.

Toliau – gražiausia ir romantiška baidarių žygio Lakajos upe dalis – likę 17 km Lakajos upė srovens miškų apsuptyje. Galėsite gėrėtis pakrančių ir miško vaizdais, kurių grožis atsiveria tik plaukiant baidare upe. Praplauksite jaukius Vilkaslasčio, Argirdiškės ir Lamaninos kaimus. Ties Argirdiške rasite poilsiavietę, kurioje galėsite laikinai atsipūsti.

Labai prašome visų – nepalikite šiukšlių. Išmesti jas galėsite nakvynės arba finišo vietoje.

Nuo Peršokšnos intako (Lakajos kairėje pusėje) plauksite ~7,3 km., kad patektumėte į Lakajos santaką su Žeimena. Įplaukus į Žeimeną, atsisveikinsite su vingiuotąja Lakaja. Žeimena plaukiant ~1,5 km, pasieksite Liūlinės kaimą, kuriame yra Jūsų finišas. Iš karto, praplaukus betoninį tiltą, dešinėje pusėje išsilaipinkite, čia Jus ir pasitiksime.