Upė Kiauna – upė Žeimena (iki Švenčionėlių mst.)

Upė Kiauna – upė Žeimena (iki Švenčionėlių mst.)

30 km. 2 dienos su pertrauka/nakvyne

Nors šiame maršrute nerasite daug lankytinų vietų, šią upę rekomenduojame dėl bene daugiausiai laukiančių vingių. Kiauna (Žeimenos upės dešinysis intakas) driekiasi Labanoro miškais bei pelkėmis, dėl to plaukimas baidarėmis šia upe yra labai smagus. Tai įdomus, įspūdingas, kiek sudėtingesnis nei Žeimena plaukimas. Siaura, visada vandeninga Kiauna vingiuoja per Labanoro sengirę. Medžių užvartos, nuolat besikeičiantys miškai, pakrančių sodybos, skaidrios upės sietuvos paįvairina plaukimą. Yra gražių vietų sustojimui.
Šiek tiek į pietus nuo Pakiaunio kaimo iki pat Kūrinių aplink upės vagą su apylinkėm įsteigtas Kiaunos kraštovaizdžio draustinis. O nuo Kūrinių kaimo ir iki Kuklių, teka per Pagilūtės telmologinį draustinį. Į vakarus nuo upės per kelis šimtus metrų nuo vagos, yra įsteigtas Labanoro regioninis parkas.

Baidarių žygį pradėsite nuo Pakiaunio kaimo gale esančio tilto. Nuo jo, leiskite baidares Kiauna žemyn. Nuo čia prasideda Kiaunos kraštovaizdžio draustinis. Plauksite, stebėdami gražias Kiaunos upės pakrantes, miškus ir pelkių augmeniją. Praplauksite šalia Kiaunos upės įsikūrusius nedidelius ir jaukius Stirninės, Briedinės, Jakutiškio, Vasiuliškės (Vasiuliskės kaime gimė politikė, Kovo 11 akto signatarė Kazimira Danutė Prunskienė) kaimus. Tolėliau – Žvirbliškė, Kūrinių kaimas, atpažįstamas iš važiuojamojo tilto ir Kukliai. Prieš Kuklių kaimą praplauksite Gilūto ir Sekluočio ežerus.

Nuo Vasiuliškės kaimo prasidės ekstremalesnė upės atkarpa. Apvirtę medžiai, sraunūs vingiai, akmenų „kliūtys“ – tai nuotykių kupinesnė žygio atkarpa, kuri tęsis iki Kūrinių kaimo tilto. Upės vaga po truputį tiesės, o žavinga medžių alėja palydės Jus į Gilūto ežerą. Ten laikykitės kairės – rytų kryptimi plaukite ~0,6 km. iki ežero protakos. Ežero protakos ilgis ~800 m. Ja plaukiant toliau pateksite į Sekluočio ežerą. Protakos dešinėje pusėje pamatysite smėlėtą pakrantę – čia galite pasinaudoti puikia proga išsimaudyti. Pasimėgavus vandens pramogomis, palikę tvarkingą ir švarią aplinką, plaukite toliau į Sekluotį, ten Jus turėtų pasitikti karališkosios gulbės. Sekluotyje plaukite išilgai – rytų kryptimi. Šis ežeras nėra itin vandeningas, todėl baidarių dugną lies aukštos vandens žolės. Jau turbūt supratote, kodėl šis ežeras gavo tokį pavadinimą.
Nuplaukus apie 0,75 km., artėjant prie kranto baidares nukreipkite į dešinę – pietų kryptimi. Tuomet plaukite iki pat upės, ištekančios iš Sekluočio. Netrukus pamatysite Kuklių kaimą, praplaukus betoninį tiltą, panašiai už 500 metrų, kairėje upės pusėje pamatysite pažymėtą išlaipinimo krantą. Čia galite sustoti kiek atsikvėpti ir toliau tęsti maršrutą.

Labai prašome visų – nepalikite šiukšlių. Išmesti jas galėsite nakvynės arba finišo vietoje.

Šiek tiek žemiau Kiaunos ir Žeimenos upės santakos, priplauksite gražų Žeimenos vingį, kairėje pusėje rasite gražią pievą, kurioje galėsite palikti baidares, o smėlėtame krante – išsimaudyti.

Dar už 5 km – Luknos kaimas. Ties Luknos kaimu į Žeimeną įteka jos antrasis dešinysis intakas – Luknelė. Maždaug už 5 km nuo Luknos kaimo dešinėje Žeimenos upės į Žeimeną įteka nedidelė Sirgėlos upė. Ties Sirgėlos upės žiotimis baigiasi Aukštaitijos nacionalinio parko teritorija, prasideda Žeimenos ichtiologinis draustinis. Jis tęsiasi iki Žeimenos ir Neries upių santakos. Ichtiologinio draustinio paskirtis – saugoti lašišų, šlakių ir upėtakių nerštavietes.

Paplaukę dar apie 1 km ir įveikę du staigius Žeimenos vingius, atsidursite ties protaka, jungiančia Žeimenos upę su Telio ežeru, tai trumputė Šventelės upelė. Nukeliavę dar apie 5 km pasieksite Švenčionėlių miestelį. Jame yra parduotuvių, kavinukių, vaistinių.

Atplaukę iki Švenčionėlių išsilaipinkite prieš pirmąjį tiltą, vietinių žmonių vadinamą Kirulio tiltu. Priešais jį yra patogi smėlėta maudykla – Jūsų finišas. Ten Jūsų jau lauksime mes.